Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Co to pro nás v praxi znamená?

Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Co to pro nás v praxi znamená?

Návrh vládního zákona o zrušení daně nabytí se především dotkne těch, kteří koupili nebo se chystají koupit nemovitost. Až v druhé řadě těch, kteří se chystají nemovitost prodat.

 

1/ Vládní návrh zákona ruší daň z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětným účinkem. Daň již nezaplatí nikdo, kdo nemovitost nabyl nejpozději v prosinci 2019. To znamená, že kdo koupil nemovitost od prosinece 2019, nemusí již daň platit, a kdo ji již zaplatil, tomu bude vrácena.

 

2/ Odpočty úroků z úvěrů na bydlení si bude moci ještě uplatňovat každý kupující, který nabyde nemovitost nejpozději v prosinci 2021. To znamená, že pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně. Cílem opatření je povzbudit trh s nemovitostmi negativně ovlivněný koronavirovou krizí a podpořit dostupnost vlastního bydlení.

 

3/ Návrh dále upravuje prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z 5 na 10 let. Prodloužení časového testu bude účinné pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021. Toto znamená, že ten, kdo od ledna 2021 koupí nemovitost a prodá ji do 10 let, bude platit daň z příjmu. Upřednostňují se tak koupě nemovitostí k vlastnímu bydlení.

  

V tuto chvíli se jedná pouze vládní návrh, který ještě musí projít sítem obou komor Parlamentu, což znamená, že ve výsledku může být zapracováno několik pozměňovacích návrhů, především z pera opozičních poslanců, popřípadě Senátu.

Vyčkejme tedy na finální podobu zákona.

Stáhněte si zdarma

Jak nejlépe prodat nemovitost bez realitky.

zpracováním osobních údajů