Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Odpočty u hypoték zůstanou

Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Odpočty u hypoték zůstanou

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Neprošel však souběžný návrh na zrušení daňových odpočtů u hypoték.

Pro zrušení daně z nabytí nemovitosti byli téměř všichni poslanci. Pro hlasovalo 187 ze 192 hlasujících, pět se zdrželo. 

Novela má mít zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později. Když se později rozhodne nemovitost prodat, nebude platit daň z příjmu jen v případě, že ji vlastnil alespoň deset let, dosud je to pět let. To má přispět k omezení spekulativního pořizování nemovitých věcí.

Novela ale nepřišla v podobě, jak ji vláda navrhla. Překvapivě totiž prošel pozměňovací návrh, ze kterého vyplývá, že se zrušení daně nebude kompenzovat zrušením daňových odpočtů z hypoték. Maximální částku úroků, kterou si lze za rok odečíst od základu daně, však klesne z nynějších 300 tisíc korun na polovinu.

Stáhněte si zdarma

Jak nejlépe prodat nemovitost bez realitky.

zpracováním osobních údajů