Energetické štítky nám byl čert dlužen

Energetické štítky nám byl čert dlužen

Pronajímáte či kupujete, nebo prodáváte nemovitost? Pak se vás týká průkaz energetické náročnosti budov. Jasně a přehledně vám přináším informace, co se musí a kdo má výjimku. Jako makléř považuji za svou povinnost vás informovat.

Osobně si myslím, že je dobré vědět, jak je můj dům či byt energeticky náročný. Ale to pojetí zákona... Ta informovanost občanů... Ten zmatek kolem toho...

Základ

Energetická náročnost budovy je vypočtené množství energie pro pokrytí potřeby energie spojené s typickým užíváním budovy, zejména na:

  • Vytápění
  • Chlazení
  • Větrání
  • Úpravu vlhkosti vzduchu
  • Přípravu teplé vody
  • Osvětlení

Průkaz se skládá

  • Grafická část
  • Protokol

Trošku zmatek

Je nutné rozlišovat energetický štítek a průkaz energetické náročnosti budovy! To jsou trochu rozdílné věci. Štítek je jen ten obrázek, jako má lednička. Průkaz (PENB) je štítek + protokol.

Kdo musí zpracovávat průkaz?

Vlastníci bytových domů či vlastníci administrativních budov.

Od 1. ledna 2015 u budov s energeticky vztažnou plochou větší než 1500 m2.

Od 1. ledna 2017 u budov s energeticky vztažnou plochou větší než 1000 m2.

Od 1. ledna 2019 u budov s energeticky vztažnou plochou menší než 1000 m2.

Vlastníci budov nebo SVJ při prodeji budovy či ucelené části, pronájmu budovy, pronájmu ucelené části od 1. ledna 2016.

Vlastníci mají povinnost

Předložit a předat průkaz nájemci/kupujícímu nejpozději před podpisem kupní/nájemní smlouvy. Uvádět ukazatele energetické náročnosti v reklamních a informačních materiálech.

Stejné povinnosti platí v případě prodeje/pronájmu bytové jednotky.

Co přinese novela zákona

V případě prodeje nebo pronájmu budovy nebo ucelené části budovy prostřednictvím

zprostředkovatele mu vlastník předá grafickou část průkazu nebo její ověřenou kopii; zprostředkovatel prodeje nebo pronájmu uvede klasifikační třídu ukazatele energetické náročnosti podle prováděcího právního předpisu z předané grafické části průkazu v informačních a reklamních materiálech. Pokud zprostředkovatel prodeje nebo pronájmu neobdrží grafickou část průkazu, uvede v reklamních a informačních materiálech nejhorší klasifikační třídu.

Stejná povinnost bude platit v případě prodeje nebo pronájmu bytové jednotky (od 1. ledna 2016).

Výjimka

Průkaz se nezajišťuje při prodeji nebo pronájmu budovy nebo ucelené části budovy, pokud se tak obě strany písemně dohodnou a jde o budovu, která byla vystavěna a poslední větší změna dokončené budovy na ní byla provedena před 1. lednem 1947.

Průkaz platí 10 let ode dne data jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován, nebo do provedení změny způsobu vytápění, chlazení nebo přípravy teplé vody. Vyměníte-li například okna, nebo kotel, průkaz je neplatný.

Důležité nejen pro makléře

Správní delikt právnických a podnikajících fyzických osob.

Pokud zprostředkovatel prodeje nebo pronájmu neuvede klasifikační třídu ukazatele energetické náročnosti v informačních a reklamních materiálech, může mu být uložena pokuta až do výše 100 000 Kč.

Předpokládá se, že novela vejde v platnost od května 2015.

Zdroj informací Vojtěch Svoboda, Ministerstvo průmyslu a obchodu odbor elektroenergetiky.

Boris Musil - realitní makléř pro K.Vary a okolí
Autor: Boris Musil - realitní makléř pro K.Vary a okolí

Pocházím z Karlových Varů. Narodil jsem se tady a prožil jsem zde celý život. Postavili jsme si tady dům, vychovali jsme tady své dvě děti a teď i naši vnučku. Žiju tady, znám to tady, miluji to tady a pracuji tady.

Působil jsem v několika obchodních společnostech. Dělal jsem všechno možné, ale vždy jsem si zakládal na úctě a profesionálním přístupu ke klientům.

V realitách jsem od začátku roku 2017. Začátky byly velmi těžké, ale klienti ocenili můj osobní přístup a velmi dobré výsledky, a začali mne doporučovat. V práci realitního makléře jsem se našel a neskutečně mne baví, a proto se ji snažím odvádět na špičkové úrovni. Na všechny své zakázky využívám profesionálního fotografa, točím videoprohlídky, připravuji vlastní webové stránky nemovitosti, standardem je půdorys nemovitosti, pracuji a inzeruji na sociálních sítích, a v případě většího zájmu o nemovitost, připravuji i elektronické aukce... vše s jasným cílem - prodat vaši nemovitost za co nejvyšší cenu k vaší plné spokojenosti. 

Proč vznikly tyto stránky?

Rád bych vám ukázal, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. V každém odvětví, i u realitních makléřů , jsou jak různé přístupy ke klientovi, tak různé způsoby práce. Napsal jsem pár tipů a spoustu článků. Zkuste se podívat. Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu. 

Za každým prodejem nemovitosti se skrývá lidský příběh. To je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř. 

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. Navíc dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě a za moji práci pak hovoří reference spokojených klientů

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji vám. Pokud vás cokoliv dalšího zajímá, neváhejte mě kontaktovat. Rád se s vámi sejdu u kávy, u které probereme vaše dotazy nebo jak prodat vaši nemovitost rychle, bezpečně a výhodně.

  Povinné údaje: 
Jméno: Boris Musil
Místo podnikání: Děpoltovická 369, 36001 Otovice
IČO: 468 70 474, DIČ: **0419****
Datová schránka: z3muun6
Vznik živnostenského oprávnění: 9.9.1992
Vznik vázané živnosti realitní zprostředkování: 18.6.2020
Živnost přidělil: Magistrát města Karlovy Vary

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení